Ekonomi

ABD’den Türk çeliği kararı

ABD hükümetinin Uluslararası Ticaret Değerleme Kurulu, Türkiye’den ithal edilen kalaylı çeliğe ek gümrük vergisi uygulanması yönündeki talebi reddetti. Ayrıca dört ülkeden ithal edilen kalaylı çeliğe uygulanan gümrük vergisi de kaldırıldı.

Reuters’in haberine göre Beyaz Saray’ın ticari konulardaki otoritesi olan Uluslararası Ticaret Komisyonu, ABD’li kuruluşların söz konusu ürünlere ek gümrük vergisi uygulanması yönündeki talebini reddetti.

Kurum ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı’nın Güney Kore, Almanya ve Kanada’dan ithal edilen kalaylı çeliğe %2,69 oranında anti-damping vergisi uygulama kararını da %6,88’e kaldırdı. Ayrıca Çin’den ithal edilen ürünlere uygulanan yüzde 122,5 oranındaki sübvansiyonun önlenmesine yönelik gümrük vergisini de kaldırdı.

Bu kararların ardından ABD, Çin, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’den ithal edilen kalaylı çeliğe yüzde 25 oranında gümrük vergisi uygulamaya devam edecek.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında bu ülkelerden yapılan ithalata, ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle gümrük vergisi getirmişti.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu