Ekonomi

BOTAŞ açıkladı: Doğalgaz tarifesinde değişiklik yapılmadı

Boru Sınırlı Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Ağustos ayı tarife tablosunu internet sitesinde yayınladı. Doğal gazda ağustos ayında geçerli olacak konut ve sanayi abone tarifesi ile elektrik üretim tarifesi sabit kaldı.

Aylık hesaplanan doğal gaz tarifelerine göre BOTAŞ’ın ağustos ayında mesken tüketicileri için dağıtım şirketlerine uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı. Sanayi abonelerine uygulanacak tarife 1000 metreküp doğal gaz için 1. kademe için 7 bin 124 lira, 2. kademe için 9 bin 478 lira olarak belirlendi. Elektrik üretimi tarifesinde 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 2. kademe olarak açıklandı. 10 bin lira.

BOTAŞ’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülke ekonomik kuralları, piyasa fiyat istikrarı, tarife ve tarifelere ilişkin Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu kararları ve maliyet unsurundaki değişim, satın alma – işletme maliyetleri mümkün olan en makul seviyede belirlenerek tüketiciye sunulmaktadır.

Bu kapsamda, Kuruluşumuz tarafından 01 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olan Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatları’nda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Hanehalkı Enerji Fiyat Endeksi (HEPI) fiyatlarına göre Avrupa ülkeleri ortasındaki en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde halen uygulanmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

yigilcahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu