Haber

Diyanet’ten Çocuk Hutbesi: “Yüce Dinimiz İslam ve Müslümanlıkla Çocukluk Çağı Evlilikleri ve Çocuk İstismarı Vakalarının Anılması…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve yarın Diyanet’e bağlı tüm camilerde okunacak ‘Evlat: Rabbimizin Kıymetli Emaneti’ başlıklı Cuma hutbesinde; Açıklamada, “Çocukların küçük yaşta evlendirilmesi ve çocuk istismarı vakalarının yüce dinimiz İslam’la anılması ve Müslüman kimliğin zedelendiği bir sürece dönüştürülmesi kabul edilemez.”

Diyanet İşleri Başkanlığı yarın camilerde okunacak Cuma hutbesini yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Çocuk: Rabbimizin Kıymetli Emaneti’ başlıklı hutbe şöyle:

“BU MAĞDURLARDAN BİRİ ‘KÜÇÜK EVLİLİKLER’, ‘ÇOCUK EVLİLİKLER’, ‘ÇOCUK GELİNLER’ GİBİ İFADELERLE AŞIRI ARTANLARDIR”

“Çocuklarımız Allah’ın bize bahşettiği kıymetli bir emanettir. Onlar hayatımızın neşesi, yuvamızın rahmetidir. Ailemizin ümidi geleceğimizin teminatıdır. Bu yüzden onları yetiştirmek bizim asli görevimizdir.” sağlıklı bir aile ortamında, sevgi ve güzel ahlakla çocuklarımıza. ve istismarın dini, ahlaki, hukuki ve insani sorumluluğumuzdur. Maalesef çocuklarımızla ilgili vicdanlarımızı derinden yaralayan haberlerin gündeme geldiği bir gündem içindeyiz. Yazık ki en çok yolsuzluk, ahlak ve hukuk kaybı, vicdansızlık, mülteci kampları ve yoksulluk bedelini çocuklar öderken, ihmal, istismar ve insanlık dışı muamele de çocukların en büyük mağduru.

“KIZ KIZLARINA AİLE KURMA SORUMLULUĞU OLMADAN EVLENDİRMEK VE BUNU İSLAM DİNİYLE MEŞRU ETMEYE ÇALIŞMAK BÜYÜK BİR GÜNAH, HARİKA BİR YERDİR”

Aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan ve bunu İslam dinine göre meşrulaştırmaya çalışmadan kız çocuklarını zorla evlendirdirmek, büyük günahtır ve büyük günahtır. Bu yanlış tavır ve telaffuzun İslam’ın evlilik anlayışıyla hiçbir ilgisi yoktur. Çocukların emeğinin, bedeninin ve geleceğinin istismar edilmesi insanlığın iflasının bir göstergesidir. Nerede, nasıl, ne zaman ve kim tarafından olursa olsun, çocukların ihmal ve istismarı akıl, vicdan ve ahlakla bağdaşmayan insanlık dışı bir eylemdir. Çocukları mağdur eden, geleceklerini karartan hiçbir söz ve davranışın hiçbir mazereti ve meşruiyeti olamaz. Bir çocuğun hayatını karartmak insanlığa ve vicdana karşı işlenebilecek en büyük suçtur. Hem Yüce Allah’ın hem de insanlığın yanında hesabı sorulamayacak kadar vahim bir hatadır.

“KÜÇÜK EVLİLİK VE ÇOCUK İSTİSMARI VAKALARININ BÜYÜK DİNİMİZ İSLAM İLE BULUŞMASI VE MÜSLÜMAN KİMLİĞİN ZARAR GÖRDÜĞÜ BİR SÜREÇTE DÖNÜŞÜ HİÇBİR ZAMAN KABUL EDİLEMEZ”

Çocukların küçük yaşta evlendirilmelerinin ve çocuk istismarının şanlı dinimiz İslam ile anılması ve Müslüman kimliğinin zedelendiği bir sürece dönüştürülmesi kabul edilemez. İslam’a göre erkek ve kadın, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek olgunluğa, duygusal ve bedensel, ruhsal ve zihinsel olgunluğa erişmeden evlenemezler. Çünkü sadece ergenlik çağında olmak evlilik için yeterli değildir. Ergenlik biyolojik bir süreçtir. Evlilik rıza gerektirir. Nitekim ülkemizde evlenme yaşının alt sınırı kanunen on sekiz olarak belirlenmiştir. Evlilik yaşının sınırlarına uyması başta anne baba olmak üzere herkesin yapması gereken dini bir davranış olup, ailede kalıcı huzur ve mutluluğun sağlanmasının en temel şartıdır.

“ÇOCUK İSTİSMARI GİBİ SON DERECE HASSAS BİR KONUYU İSLAM VE MÜSLÜMANLARLA BİLİNÇALTI MESAJLARLA İLİŞKİLENDİRMEYE ÇALIŞANLARA DA DİKKATLİ OLALIM”

Allah’ın emaneti olan evlatlarımız vicdan ve merhamet açısından insanlığın ve toplumun en hassas terazisidir. O halde geleceğimizin ümidi olan çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızın bilincinde olalım. Eğitimlerine, manevi, sosyal, kültürel gelişimlerine, dini ve ahlaki terbiyelerine dikkat edelim. Çocuklarımıza yönelik her türlü ihmal ve istismara karşı hep birlikte çalışalım. Çocuk istismarı gibi çok hassas bir konuyu sübliminal mesajlarla İslam ve Müslümanlarla ilişkilendirmeye çalışanlara karşı uyanık olalım. Unutmayalım ki insanlık, çocukların güvenini ve huzurunu sağlamadığı sürece asla güzelliğe ulaşamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu